How to find that perfect pair of loafers? (The mini-guide of how to buy a pair of shoe of me)

1I’ve been looking through for an elegant and classy pair of loafer for a while. With the rising of preppy trend, everybody started wearing loafers and saying “That is so fashionable” or “Oh, those are very comfy ones” . I find it a little bit confusing because most of the shoes are being made just for how it seems, not how it feels. Don’t you think so? Hence, I’ve started examing shoes more and more deeply with my brilliant mum and even though becoming an extremely selective buyer, it made me understand how important the shoe you are wearing is. Let me explain it better.

Oldukça uzun zamandır zarif ve şık bir çift loafer arıyordum. Her gün daha da popülerleşen preppy akımı sayesinde çevremizdeki herkes günlük hayatına bu güzel ayakkabıları katmaya başladı. Kimisi rahatlığından, kimisi de ne kadar popüler olduğundan bahsederek giyiyordu. Siz de fark ettiniz mi? Ayrıca bütün bunların üstüne ayakkabıların görünüşünün işlevinin ötesine çok bariz bir şekilde geçmesi benim için oldukça akıl karıştırıcı oldu. Bütün bunlardan dolayı alışverişte seçiciliğimi zirvelere taşımama sebep olsa da bu konularda inanılmaz bilgili olan annemle ayakkabıları incelemeye başladık. Öğrendiğim şeyler çok temel olsa da giydiğimiz ayakkabının ne kadar önemli olduğunu anlamamı sağladı. İzin verin daha ayrıntılı anlatayım.

2
1)Sole

Sole of your shoe affects your performance during the day. It needs to uphold your feet and makes you feel less tired. Sole of the shoe also concerned with your posture. Posture is everything of your sight. If you feel relaxed, you seem more  active, young and attractive. I strongly recommend you to wear shoes with orthopedic sole, especcially in your busy days. For instance Ara shoes makes me so glad on that point. Even if selling their shoes less varied and more  expensive, I really try to prefer and suggest wearing their shoes daily because they are orthopedic shoes  with soft fabric.

1)Taban

Ayakkabı tabanınızın günlük performansınızı ne kadar etkilediğini tahmin bile edemezsiniz. Ayaklarınızı destekleyip sizi daha az yorgun hissettirmeleri artılarından biri. Peki siz ayakkabı tabanınızın duruşunuzu etkilediğini biliyor muydunuz? Duruşunuz, görünüşünüzdür. Ne kadar dik ve düzgün bir duruşa sahip iseniz o kadar dinamik, genç ve çekici görünürsünüz çünkü bu yüzünüze de yansıyor.Eğer imkanınız varsa ayakkabınızı ortopedik tabanla giymenizi öneririm. (Peki sorun bana ben kullanıyor muyum? Hayır 🙂 Ama hala öneriyorum) Türkiye’de Kifidis’te (asıl mağazasından daha az çeşidi daha pahalıya!) bulabileceğiniz bir markadan bahsetmek istiyorum. Böyle dediğime bakmayın siz benim. Denk gelirseniz gerçekten çok güzel ayakkabıları var. Hem ortopedik tabanlı, hem de yumuşak malzemeden…

2

2)Heel
It’s known that flats are better fot your feet than heels. No, no, no! That’s completely wrong. Because of the shape of foot, you need to pick shoes with some heel.Whatever, I can not walk properly in flats. And yes, I know it’s like impossible to find some fashionable, comfy and healthy shoes. But is it “No pain,no gain” ?

2)Topuk

Düz ayakkabılar sanki topuklulardan daha sağlıklıymış gibi gösterilir. Hayır, hayır, bu tamamen yanlış! Ayak yapımız buna yaşlılığımızda çok büyük tepki gösterebilir, azcık topuk şart anlayacağınız. Her neyse, ben zaten dümdüz ayakkabıyla yürüyemiyorum. Ve evet, maalesef güzel bir çift küçük topuklu ayakkabı bulmak imkansız gibi bir şey. (Pretty Ballerinas’ların topuklularını beğeniyorum mesela, oraya bakabilirsiniz İstanbul Sapphire’den). Ama moda “acı yoksa kazanç yoktur”dan mı ibaret arkadaşlar?

3

3)Material

It’s always better to wear shoes with natural materials. Because the shoes made with natural material takes the shape of your feet after a while and it saves your feet from feeling unfamiliar to the shoes. It sounds awkard but let me tell why, with one sentence. I’m sure you had the times with uncofy shoes and please compare your daily performance with comfy shoes and uncomfy shoes.

3)Materyal

Doğal malzemelerden üretilen ayakkabıları giymek her zaman için daha sağlıklıdır. Çünkü zamanla ayağınızın şeklini alırlar ve bu da ayaklarınızın ayakkabıyı yabancılamasını engeller. Belki bunu söylemem garip geliyor size ama ayağınızın rahat olduğu ve olmadığı günlerdeki iş performasınızı bir karşılaştırın bakalım. Belki de bu yüzden hiç lastik yağmur çizmem yoktur. Belki de alırım tabi belli olmaz.

That’s all from me. I’ve told you my 3 main requirements before buying a shoe. They are all tried guesses based on years of experience (Yes , my age of 18 has just been over in july).  Take care!
Benden bu kadar. Size ayakkabı seçerken göz önünde bulundurduğum 3 ana kıstası anlattım. Bunların hepsi yılların tecrübesine dayanıyor (evet 18 yaşımı yeni bitirdim). Kendinize iyi bakın!

Advertisements

One thought on “How to find that perfect pair of loafers? (The mini-guide of how to buy a pair of shoe of me)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s